Religia a nauka o religii cz. 8

Świadomie stosowana metoda naukowa zjawia się w dziejach dopiero wtedy, kiedy szybko doskonalące się sposoby produkcji zmusiły do wytworzenia specjalnych metod badania procesów, zachodzących w przyrodzie. Metodę naukową stosowano początkowo tylko do zjawisk przyrodniczych i dopiero później, w poszukiwaniu najskuteczniejszej broni w walkach klasowych, poczęto stosować ją również do zjawisk społecznych.

Zagadnienie zupełnie szczególnego rodzaju powstaje wówczas, gdy przedmiotem badania naukowego ma być sama religia, czyli sama zasadniczo antynaukowa metoda ujmowania świata i reagowania na niego.

Naukowe badanie religii możliwe staje się dopiero wówczas, gdy traktujemy religie na równi ze wszystkimi innymi przedmiotami badań; to znaczy gdy wychodzimy z założenia, że zjawiska religijne uwarunkowane są przez inne zjawiska i to przez zjawiska poznawalne. Nauka o religii ma odpowiedzieć na pytania: co wyróżnia zjawiska religijne od wszystkich innych zjawisk życia społecznego? dzięki czemu powstały religie? jaką funkcję społeczną spełniają?

Comments
 1. Reklama

  To Cię zainteresuje:

  pokrowce na siedzenia samochodowe
  polsat cyfrowy Bielsko Biała
  pompa JY 1000
  pompy beczkowe
  pompy ciepła viessmann
  pompy cyrkulacyjne
  poradnia dietetyczna warszawa
  poznań gry planszowe
  półkolonie łódź
  praca pomorze zachodnie